Jak wyczyścić kostkę brukową z mchu? Sprawdzone sposoby

6 mins read
xaldo-hernandez-sF4grbIu6sE-unsplash-1536x1024.jpg.pagespeed.ic.AzraIvdRMw

Spis treści:

  1. Mech na kostce brukowej – przyczyny
  2. Domowe sposoby na pozbycie się mchu z kostki
  3. Usuwanie mchu z kostki brukowej chemią
  4. Metody mechaniczne, czyli jak usunąć mech z kostki szybko i skutecznie
  5. Co można zrobić, aby mech nie pojawił się na bruku?

Nawierzchnie z kostki brukowej nie bez powodu cieszą się taką popularnością – budulec ten jest trwały i ma nieprzeciętne walory estetyczne. Jednak z czasem kamienne alejki, podjazdy, tarasy może pokryć mech, który niestety nie dodaje uroku. Podpowiadamy, jak usunąć mech z kostki brukowej i co zrobić, aby problem ten nie pojawiał się w przyszłości.

Mech na kostce brukowej – przyczyny

Jeżeli brukowa nawierzchnia została położona w zacienionym miejscu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się na niej zielone porosty. Wynika to z faktu, że w przypadku opadów słońce nie będzie miało dostępu do kamiennej powierzchni i nie osuszy jej – pozostanie ona zawilgocona, co sprzyja temu, aby zaczął pokrywać ją mech.

Innym powodem takiego stanu rzeczy jest wilgotna gleba. Ułożenie brukowej ścieżki czy placu na takim podłożu może skończyć się tym, że cała nawierzchnia wkrótce stanie się ciemnozielona. Mech rozrasta się bardzo szybko, dlatego kiedy tylko pojawi się na nawierzchni, warto błyskawicznie zareagować.

Zastanawiasz się, jak wyczyścić kostkę brukową z mchu niskim kosztem? Postaw na domowe sposoby!

Jeżeli na brukowej powierzchni właśnie zauważyłeś charakterystyczny nalot, do jego usunięcia wykorzystaj zwykły ocet lub sodę oczyszczoną. Metody te są skuteczne zwłaszcza wtedy, gdy mech porasta stosunkowo niewielką powierzchnię. Jak usunąć mech z kostki wykorzystując domowe patenty?

  • przygotuj roztwór z octu i wody w proporcjach 2:1. Aby mikstura jeszcze lepiej przylegała do nawierzchni, dodaj do niej odrobinę płynu do mycia naczyń. Domowy specyfik dokładnie nanieś w miejsce, w którym pojawił się mech – uważaj, aby nie miał on kontaktu z ogrodową roślinnością. Jeżeli po kilku dniach zielonkawy nalot nadal będzie widoczny na bruku, to powtórz ten zabieg – jednak tym razem nie rozcieńczaj octu wodą. Możesz także spryskać nawierzchnię wodą z dodatkiem wybielacza,
  • szczeliny w brukowej nawierzchni posyp sodą oczyszczoną – po kilku dniach nalot powinien zacząć znikać.

Usuwanie mchu z kostki brukowej chemią

W przypadku, gdy narośl jest oporna na domowe sposoby, można sięgnąć po skuteczne produkty biobójcze. Ich stosowanie powinno być ostatecznością – na użycie takich preparatów należy decydować się dopiero wtedy, gdy inne metody walki z mchem okażą się nieskuteczne.

Specyfiki takie mogą zagrozić trawie czy roślinom dekoracyjnym. Ponadto trzeba korzystać z nich z rozwagą – z nawierzchnią opryskaną substancjami biobójczymi nie powinny mieć przez dłuższy czas kontaktu ani dzieci, ani zwierzęta domowe. Ponadto aplikacja środka chemicznego, wymaga założenia okularów ochronnych i rękawiczek.

jak usunąć mech z kostki

Metody mechaniczne, czyli jak usunąć mech z kostki szybko i skutecznie

Metody mechaniczne to najszybszy patent na to, aby pozbyć się porostów z kostki granitowejMech można usunąć:

  • ręcznie – można go wyrywać, albo wykorzystać ostrą drucianą szczotkę i wyczyścić nią kostkę brukową oraz szczeliny w nawierzchni
  • myjką ciśnieniową – strumień wody szybko usunie zielony nalot
  • poprzez wypalenie – sprawdzi się do tego palnik gazowy, przy pomocy którego można precyzyjnie zlikwidować porosty.

Co można zrobić, aby mech nie pojawił się na bruku?

Aby nie martwić się o to, jak pozbyć się mchu z kostki, można podczas jej układania wykorzystać żywicę epoksydową zamiast tradycyjnej fugi. Warto także postarać się, by gleba wokół kamiennej nawierzchni nie była zbyt kwaśna – sprzyja to pojawianiu się porostów. Mech rozrasta się także w miejscach otoczonych przez roślinność iglastą, dlatego decydując się na brukowe ścieżki, taras czy podjazd najlepiej zrezygnować z sadzenia tego typu drzew czy krzewów.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Previous Story

Ile kosztuje ułożenie kostki brukowej

Next Story

Czyszczenie kostki brukowej metodą sodowania

Latest from Blog

Gotowi na wiosenne remonty?

Aranżacja przestrzeni przed domem najczęściej związana jest z budową podjazdu do garażu. Taki podjazd pełni zarówno…

CZYM JEST ARCHITEKTURA?

„Architektura jest fantazją i rzeczywistością, jest pozorem i paradoksem, bryłą, kształtem i bezkształtem. Jest ideą i…

0 $0.00