ZAKUP DOMU Z OGRODEM – CZY TO DOBRY POMYSŁ?

14 mins read
IMG_20210607_192710

Długo zbierałam się z napisaniem moich osobistych rozważań na temat tego czy zakup domu z ogrodem jest dobrym czy złym pomysłem. Jakie są plusy i minusy takiej decyzji. Pod uwagę wzięłam własne doświadczenie. Podejmując decyzję o kupnie domu z ogrodem, często nie bierzemy pod uwagę uroków dbania o ogród i obejście.

Dla wyjaśnienia moje rozważania dotyczą decyzji posiadania ogrodu, a nie decyzji posiadania domu. Sama stałam się posiadaczką domu z ogrodem w wieku 23 lat i powiem szczerze kompletnie nie brałam pod uwagę tego co tutaj napisałam. Po prostu wiedziałam, że jakoś to będzie. Moja decyzja o zakupie działki, budowie domu a potem stworzenia ogrodu była najlepszą decyzją. Natomiast ja to lubię, ja mogę poświęcić pewne rzeczy dla ogrodu i nie czuję z tego powodu żalu, złości czy irytacji. Ogród jest dla mnie moim drugim życiem, w jakiś sposób jestem z nim połączona.

Mam nadzieję, że moje rozważania pomogą Ci w podjęciu decyzji 🙂

 

 

 

 

 

Wszystko opiera się również o to ile nasz ogród będzie miał metrów, czy będzie to ogród z dużą ilością roślin, czy ogród na zasadzie trawnik plus rośliny iglaste. Wiadomo, że w ogrodzie o dużej powierzchni i zróżnicowanym pod względem roślinności –  pracy będzie więcej niż w małym przydomowym kwadraciku ogródka 🙂

Kiedy zdecydujesz się na dom z ogrodem musisz pamiętać:

– założony ogród nie będzie sobie radził sam,  tak po prostu – chyba, że chcemy mieć naturalny nie tknięty ludzką ręką busz 🙂

– TRAWNIK –  jeżeli w ogrodzie założysz trawnik (a z pewnością tak będzie) – trawnik będzie trzeba pielęgnować Nie wystarczy posiać trawy i niech rośnie i się dzieje. Po pierwsze trzeba będzie zakupić odpowiedni sprzęt w postaci kosiarki. W sezonie trzeba będzie kosić trawnik –  w zależności od tego w jakiej będzie kondycji – kosiarkę będzie trzeba odpalać min. raz na tydzień. Trawnik wymaga pielęgnacji w postaci nawożenia, uzupełniania ubytków po zimie, walce z kretami i innymi szkodnikami trawników oraz chorobami grzybowymi. Trawnik będzie trzeba podlewać chyba, że przed wykonaniem trawnika założyliśmy automatyczne nawadnianie.

– ROŚLINY IGLASTE – zastanówmy się co chcemy posadzić w naszym ogrodzie, w jakich ilościach?. Czy będą to rośliny iglaste, czy może liściaste. Pamiętam jak kiedyś spotkałam się z teorią jednego z użytkowników własnego ogrodu – „Zakupiłem dużo roślin iglastych bo przy nich nic nie trzeba robić” – nic bardziej mylnego. Oczywiście rośliny iglaste mogą wydawać się prostsze w obsłudze ,ale również mogą chorować, trzeba je podlewać, nawozić a jak osiągną swoje rozmiary- przycinać. Niektóre z iglastych mogą być zmorą ogrodów – np. zwykła sosna, która utrudnia wokół siebie utrzymanie np. pięknego trawnika czy kwiecistych rabat.

– DRZEWA – „marzy mi się duża ilość drzew w ogrodzie” – to najłatwiejsze do uprawy. Naprawdę ? Drzewa liściaste to nie tylko piękny wygląd, dobry cień i szum gałęzi. Im większe drzewo tym więcej pracy na jesień – spadające liście, połamane gałęzie. W małych ogrodach trzeba mieć rękę na pulsie aby nasze drzewo nie zdominowało całego ogrodu.

– BYLINY , RÓŻE,  KRZEWY – tak to ozdoba ogrodów. Kwiaty i krzewy są jak biżuteria na ciele. W zależności od pory roku pięknie kwitną, mają ciekawe liście, wygląd, mogą wytwarzać przepiękną woń. Sadząc rośliny zawsze będzie trzeba przy nich coś zrobić. Nie ma bylin i krzewów bezobsługowych. Krzewy będzie trzeba ciąć na wiosnę, jesień, w ciągu roku. Byliny – będzie trzeba ciąć, nawozić, wykopywać, przenosić, zastępować innymi jak zachorują albo zagłuszą dane miejsce itp. Róże wymagają specjalnej uwagi i pielęgnacji więc zanim się na nie zdecydujecie weźcie to pod uwagę.

– PRACE PRZY DOMU – zawsze jest  coś do zrobienia. W składziku trzeba poukładać narzędzia, złamały się gałęzie trzeba je uprzątnąć, kret porobił kopce, w kostce porosła trawa i trzeba ją oczyścić, brama się nie zamyka a światło w lampie chyba się zepsuło.

– NARZĘDZIA – jeżeli decydujesz się na ogród musisz mieć podstawowe narzędzia – grabie, łopatę, sekator, butelkę na oprysk, rękawiczki itp.

– WODA – w ogrodzie trzeba stale monitorować poziom nawodnienia trawnika, rabat. W okresie kiedy lato jest bardzo suche i gorące a my nie posiadamy nawodnienia w ruch musi iść wąż, zraszacze, konewka.

– KWIATY W DONICZKACH – to nie taka prosta sprawa 🙂 aby pięknie kwitły trzeba się nimi zajmować jak małymi dziećmi – podlewać praktycznie codziennie latem, nawozić, uszczykiwać i obserwować czy nic się nie dzieje.

Aby ogród był piękny nie wystarczy tylko go mieć. Na piękny ogród trzeba zarezerwować dużo czasu i chęci. Trzeba to lubić, bo inaczej jedynym rozwiązaniem jest prywatny ogrodnik, który będzie przychodził minimum raz w miesiącu (koszt!). Wtedy to na nim będzie spoczywał obowiązek opieki i doglądania roślin. Ale trzeba się nastawić na minimum co miesięczne wizyty. Jeżeli jesteś osobą, która kocha wojaże i podróżowanie, rzadko kiedy staje się domatorem w kapciach i szlafroku – przemyśl decyzję. Częste podróże i urlopowanie da naszemu ogrodowi w kość . Latem –  kto będzie nasz ogród podlewał i doglądał ? Pamiętaj ogród pozostawiony sam w sobie będzie z roku na rok wyglądał mało korzystnie – samo się nie zrobi.

 

 

 

 

 

A co możemy zyskać mając swój własny ogród?

– ŁADOWANIE WŁASNYCH BATERII – natura to najlepsza ładowarka naszej energii, a ta potrzebna nam jest do radosnego życia. Kontakt z naturą jest o wiele lepszy niż tabletka, sesja u terapeuty czy impreza u sąsiada. Jeżeli jesteś w stanie korzystać z towarzystwa natury – odda Ci ona korzyści nie do opisania. Chodzenie boso po trawie i towarzystwo motyli to przeniesienie się w całkiem inny wymiar o ile Cie to kręci.

– OBSERWOWANIE FLORY I FAUNY – w ogrodzie tyle się dzieje o każdej porze roku! wczesną wiosną śpiewają ptaki, żurawie. Zimą można postawić karmnik i zatopić się w obrazy wróbli prześcigających się w dziobaniu ziaren. Latem można spotkać pająka, wiewiórkę, mysz, chrząszcza majowego (brr :))). W dodatku jesteśmy obserwatorami wzrostu roślin, pojawiania się nowych kwiatów, pracy pszczół, motyli. Dużo mogłabym o tym pisać. same plusy.

– SPOWOLNIENIE TEMPA – ogród spowalnia tempo, które sobie sami narzuciliśmy. Bo czas sam w sobie jest ciągle taki sam to my nadaliśmy mu rangę pędzącego i przyspieszonego. Jeżeli jesteś w ogrodzie i potrafisz być tu i teraz (UWAŻNOŚĆ) to czas się zatrzymuje. 🙂

– MEDYTACJA – jeżeli medytujesz ogród jest najlepszym miejscem aby to robić. Ja osobiście uwielbiam medytacje poranne – ogromna wdzięczność za to, że mogę to zrbić 🙂

 DZIECI – ogród jest bardzo dobrym miejscem dla dzieci .

 

Ogród podnosi nam endorfiny, nasz organizm jest bardziej dotleniony, kiedy więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Letnią porą możemy jadać obiady, śniadania, kolacje. Zapraszać przyjaciół na grila , a dziecku zrobić bal urodzinowy z najbliższymi (jeżeli są to ciepłe miesiące).

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, dla niektórych może być to czary mary ale ja w to wierzę i sama to widzę w swoim ogrodzie. Z roślinami trzeba rozmawiać i przesyłać im dobrą energię, bez tego nawet super nawiezione rośliny i podlane mogą marnieć. Naprawdę!

Decyzja o posiadaniu ogrodu nie może być pochopna. Jeżeli chcemy się zdecydować na samodzielną pielęgnację,  trzeba wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Po pierwsze ogród nie może być naszym ciężarem, po drugie on nie ma tylko być i wyglądać ale powinniśmy z niego korzystać. Bo jaka to przyjemność mieć ogród a nie mieć na niego czasu. Zatrudniać ogrodnika do ogrodu a praktycznie nie spędzać cudownych chwil. Żadna to przyjemność. Nie każdy jest stworzony do posiadania ogrodu, nie każdy to lubi nie trzeba mieć tego, bo taka jest moda i tak ma sąsiad. Wsłuchajmy się w to co nam odpowiada, to co my lubimy, to co nie będzie przeszkadzało z naszą wizją życia.

Jeżeli nawet po czasie stwierdzimy , że nie była to dobra decyzja bo nie mamy czasu na te ogród. Jest wiele rozwiązań od sprzedaży po zatrudnienie ogrodnika 🙂 Błędne decyzje to nasze doświadczenie i warto o tym pamiętać.

Życzę Wam Waszej decyzji 🙂

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Previous Story

Kuchnie na wymiar czy gotowe meble z salonu?

Next Story

KAMIENIEM I ŻWIREM….

Latest from Blog

Gotowi na wiosenne remonty?

Aranżacja przestrzeni przed domem najczęściej związana jest z budową podjazdu do garażu. Taki podjazd pełni zarówno…

0 $0.00